تنگه رغز شاهكار معماري طبيعت

بنام خدا

تنگه رغز شاهكار معماري طبيعت 

مناظر بديع – شنا و عبور از آبشارها و حوضچه هاي زلال …… ديدن ماهي هاي زيباي قزل آلا و … از جمله دقايق جذاب و زياي صعودها و فرودهاي تنگه رغز است .

طبيعت زيباي ايران ، هنوز هم در خود و در هر جا مناطق بكر و شگفتي را دارد كه كوهنوردان كمتري بدان روي آورده اند اما وقتي در شهر تاريخي و كهن داراب با آب و هواي گرم و ارتفاع 1100 متر از دريا صحبت از كوه و دره و آب مي شود موضوع جذاب تر خواهد شد . تنگه زيباي رغز در شمال شرقي داراب و فاصله 30 كيلومتري مركز اين شهر در منطقه حسن آباد داراب از جمله زيباترين و بكرترين مناطق كوهنوردي استان فارس مي باشد ، دره رغز به طول تقريبي 4 كيلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب 60 آبشار و حوضچه طبيعي را در خود جاي داده است كه تنها 14 آبشار و آبگير دره جنوبي مورد توجه عموم مردم و كوهنوردان بوده است و با رسيدن به آخرين آبشار دره جنوبي به ارتفاع 35 متر دره جنوبي به بن بست مي رسد . منطقه سرچشمه رغز نيز كه از مسير ديگري پيمايش مي گردد ، جنگلي زيباست كه محل آغاز آب رغز است رسيدن به اين منطقه نيز با 3 ساعت كوهپيمايي امكان پذير است .آب رغز كه از اين منطقه آغاز مي گردد با ايجاد حوضچه ها و آبشارهاي طبيعي تا دره جنوبي امتداد و نهايتاً در آبگيرهاي انتهايي به زمين باز مي گردد از منطقه سرچشمه نيز بدون وسايل فني امكان بازديد از چندين حوضچه و آبشار مسير است و نهايتاً با رسيدن به آبشار بلندي به طول 23 متر كوهپيمايان متوقف مي شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبي رغز ده ها آبشار و آبگيرهاي زيبا و طبيعت بكر تنها با استفاده از وسايل فني امكان پيمايش مي يابد . منطقه اي كه با آبشارهاي كوچك و بزرگ در شكل هاي مختلف و آبگيرهاي با عمق بيش از 20متر يا طول 50 متر در شكل هاي مختلف نمايشگر زيبايي از شاهكار طبيعت است در اين منطقه بكر كه اميدواريم همچنان بماند خبري از آلودگي محيط زيست نيست . كبوترها در طول مسير عبور در گوشه و كنار لانه دارند و در طول حركت بايد مواظب بود لانه كبوتري را تخريب نكنيم . درتنگه رغز آب و سنگ در برخوردي هزاران ساله انواع جلوه هاي زيباي معماري طبيعت را ايجاد كرده اند ، هر آبشار يا آبگير با ديگري متفاوت است و هركدام زيبايي خاصي دارد ديوارهاي بزرگ و عظيم رغز در طول مسير گاه سر به هم آورده اند و يك غار را تداعي مي كنند و گاه از هم فاصله مي گيرند . شب ها و روزهاي اين تنگه با ديواره هاي عظيم زيباست ديواره ها سهم كوچكي از آسمان بزرگ را به ما نشان مي دهند .

صداي آبشار- فرود و صعودهاي زيبا

در سال74 براي نخستين بار به همت 4نفر از كوهنوردان گروه فتح داراب به سرپرستي جليل موذني مسير گذشت گشايش و امكان صعود از دره جنوبي تا منطقه سرچشمه رغز با صعود 30آبشار كوتاه و بلند ( به صورت طبيعي و مصنوعي )فراهم گرديد مسير گذشت با ايجاد 20مورد كارگاه ثابت و نصب 60 رول و ميخ طي 14روز كار فني بازگشايي گرديد و در همان سال و تابستان هاي بعد اين مسير و مسير سرچشمه به دره جنوبي ( به صورت فرود آبشارها) چندين بار پيمايش گرديد ‌. در سال 76 برنامه درختكاري در بخشي از مسير مذكور با حمل نهال از آبشار آخر دره جنوبي اجراء كه هم اكنون اين درختان زيبايي بخشي از مسير را دو چندان كرده است . درگذشت 2نفر از كوهنوردان فقيد در سال77 به علت خفگي در آب هاي منطقه فوق به مدت چند سال فعاليت روي مسير مذكور را به تاخير انداخت اما اخيراً 8 نفر از كوهنوردان گروه ضمن پيمايش مسير فوق به رفع نواقص و اماده كردن مجدد مسير پرداختند .

با توجه به آنكه صعود مسير توام با طي كردن آبگيرها و آبشارهاي متعدد مي باشد مشكلات سردي آب و طي مسير صعود در آبشارها يا گاهاً حركت در زير آبشارها نيز به زيبايي و جذابيت كار مي افزايد .

براي صعود مسير گذشت تا سرچشمه به 2 روز زمان از داراب نياز مي بشد و به همراه داشتن وسايل كامل فني ضروري است . فرود آبشار رغز از سرچشمه تا دره جنوبي طي يك برنامه يك روزه از داراب ميسر مي باشد ، امكان شب ماني و افزايش زمان برنامه نيز در جاهايي از مسير فراهم مي باشد ، آشنايي به فنون شنا از جمله ضرورت هاي كوهنوردي است كه قصد عزيمت به منطقه فوق را دارند به علت سردي آب رغز و افزايش حجم آب آبشارها در فصول ديگر كه امكان پيمايش دره فوق را از كوهنوردان سلب مي نمايد بهترين زمان از آخر ارديبهشت ماه تا آخر مهر ماه مي باشد . اميد است كوهنوردان علاقمند در جاي جاي ايران به مناطق بكر و جديد ضمن ترميم نواقص احتمالي مسير به ماندگاري اين مسير به عنوان يك مسير فني متفاوت و زيبا در كوه هاي ايران كمك كنند و همگي تلاش كنيم تا اين منطقه زيبا منطقه اي بكر و سالم جهت كوهنوردان باقي بماند .

حداقل وسايل فني مورد نياز فرود آبشارهاي رغز

1.طناب 3 حلقه

2.كارابين 15 عدد

3.حلقه فرود 6 عدد

4.تكه تسمه و طنابچه 10 عدد

حداقل وسايل فني مورد نياز صعود مسير گذشت

1.طناب 3 حلقه

2.كارابين 50 عدد

3.يومار

4.چكش

5.رول و تشمه

6.تراي كم 1ست

7.شفت 1 ست

گروه كوهنوردان فتح داراب با آدرس و تلفن داده شده آماده همكاري – راهنمايي گروه ها و افراد علاقمند به بازديد از منطقه فوق مي باشند .  فارس – داراب – ميدان باغ ملي – دفتر گروه كوهنوردان فتح – داراب – صندوق پستي 149

تلفن دفتر گروه : 6233060-0732

 گروه كوهنوردان فتح داراب

 
/ 7 نظر / 58 بازدید
korosh akhtarkavan

موفق باشيد کوهنوردان عزيز دارابی گروه فتح از عکسهای زيبای شما لذت برم

عبدالرحمن سیستانی

سلام دستتان درد نکند

عبدالرحمن سیستانی

سلام دستتان درد نکند

عبدالرحمن سیستانی

[خداحافظ]

سلام پس عکسهاتون کو

ladan adab

سلام اطلاعات داده شده عالی بود.وراهنمای خوبی برای سایر کوهنوردان می باشد.